Wykłady formacyjne w ramach Regionalnego Dnia Skupienia PDF Drukuj Email
wtorek, 04 grudnia 2018 13:29

Po Eucharystii, uczestnicy Regionalnego Dnia Skupienia, udali się na część spotkania do domu parafialnego, gdzie mieli okazję do wysłuchania wykładów formacyjnych. Blok tematyczny rozpoczęła prezes POAK parafii Narodzenia NMP, Grażyna Wróblewska-Ludwig. Myszkowska prezes, swoim wykładzie, poświęconym setnej rocznicy odzyskania niepodległości, przypomniała zapomniane postaci, które na wielu obszarach budowały polską drogę do niepodległości. „Często zapomniani bohaterowie: Czochralski, Weigl, Prószyński, Koprowski, Łukasiewicz, Funk i wielu innych, podejmowali walkę intelektualną, pokonując liczne trudności i w obszar wiedzy wnosili myśl polską. W ten sposób przypominali rodakom i światu o istnieniu naszej Ojczyzny”, stwierdziła Grażyna Wróblewska-Ludwig.

Kolejny z prelegentów, wiceasystent DIAK, ks. Radosław Rychlik, omówił szczegółowo zagadnienia związane z formacją laikatu i budowaniem więzi pomiędzy członkami Akcji Katolickiej. W swoim wystąpieniu podkreślił, że formacja duchowa stanowi nadbudowę formacji ludzkiej i intelektualnej. Dodał przy tym, powołując się na św. Augustyna, że: „wiara musi karmić się wiedzą”. Wiceasystent zachęcał do przeżywania wzajemnych relacji w oparciu o dwie fundamentalne zasady: miłość i prawdę. Na koniec swojego wystąpienia podziękował członkom regionu myszkowskiego za dotychczasowe zaangażowanie i zadbanie o to, że na sobotnim spotkaniu nie zabrakło seniorów, którym stan fizyczny nie pozwala uczestniczyć w spotkaniach.Trzeci wykład poświęcony aspektom ewangelizacji, wygłosił asystent DIAK, ks. Jacek Michalewski. Opisując wspólnoty działające w obrębie Kościoła, ks. Jacek, zwrócił uwagę na konieczność ewangelizacji. Prelegent zwracał uwagę na konieczność pokazywania innym Chrystusa, najlepiej poprzez przykład własnego życia. Nadmienił również, że życie zgodne z zasadami Ewangelii stanowi najlepszą formę przekazu treści wiary i jest konieczną formą ewangelizacji. Zaznaczył również, że: „we właściwy sposób należy dobierać dobrze uformowane osoby, autentycznych świadków Chrystusa, do działania w strukturach kierowniczych naszych Parafialnych Oddziałów”.


Ostatni referat wygłosił prezes DIAK dr Artur Dąbrowski. W wykładzie prezesa Dąbrowskiego, wyraźnie wybrzmiało nauczanie o kapłańskiej, prorockiej i królewskiej godności chrześcijanina. W kontekście partycypacji w potrójnym urzędzie Chrystusa, prezes DIAK, zwrócił uwagę na tożsamość katolickiego laikatu. Przypomniał zebranym, że laikat swoją misję i powołanie realizuje w Kościele i świecie. „Naruszenie równowagi, kosztem jednej lub drugiej przynależności prowadzić będzie zawsze do niebezpiecznych wypaczeń życia chrześcijańskiego”, dodał prezes Dąbrowski.

Wiceprezes DIAK - Renata Olczyk