Prezes fundacji "Most Pamięci", Włodzimierz Lach, na audycji "Senior w eterze" PDF Drukuj Email
środa, 05 grudnia 2018 16:58

 

W środę 5. grudnia o godz. 10:30, gościem prezesa DIAK, Artura Dąbrowskiego, w audycji „Senior w eterze”, w Radio Jasna Góra, był Włodzimierz Lach, ratownik górski beskidzkiej grupy GOPR (powtórka audycji dziś o 23:00) . Jak mogli Państwo usłyszeć, zaraz po górach, drugą pasją Pana Włodzimierza stanowi historia i oczywiście motocykle. Poprzez audycję seniorzy mieli okazję usłyszeć o zaletach i walorach Rajczy, ale przede wszystkim poznać inicjatora i pomysłodawcę wypraw motocyklowych „Most pamięci”.


Włodzimierz Lach samotnie lub w towarzystwie przyjaciół przemierza świat na motocyklu. Dotarł już do ponad pięćdziesięciu miejsc Golgoty Wschodu i Zachodu, gdzie znajdują się miejsca kaźni naszych rodaków. W ten sposób, jak sam zaznaczył: „stara się ratować pamięć historyczną o Polakach, którzy cierpieli i ginęli w różnych zakątkach świata”. „Jest to forma trwania w zadumie i zamyśleniu nad tymi, których pośród nas już nie ma, a którzy ponad życie ukochali swoją ojczystą ziemię i tradycję przodów”, dodaje prezes fundacji „Most pamięci”.


Wyprawa motocyklowa „Mostu Pamięci” w roku 2018 liczyła ponad 34 tys. km. Tegoroczny szlak motocyklowy wiódł z rodzimej Rajczy i prowadził przez Smoleńsk, Katyń, Kazań, Krasnojarsk, Irkuck, Jakuck. Jagodno na Wschodnią Syberię. Droga powrotna obejmowała Mongolię, Kazachstan, Gruzję, Turcję, Rumunię oraz Austrię. W ten sposób Pan Włodzimierz oddał hołd rodakom, którzy poświęcili swoje życie i wolność dla Ojczyzny, ginąc na nieludzkiej ziemi. Warto przypomnieć, że tegorocznej wyprawie, naszemu pątnikowi i rajdowcowi, towarzyszyła ikona Matki Bożej Katyńskiej. Sam rajd zakończony został na Kahlenbergu. Tegoroczna inicjatywa doskonale wpisała się w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stanowiła wyraz wdzięczności za wolny i niepodległy kraj i jego chrześcijańską tradycję, która ukształtowała jego tożsamość.

Zapraszamy serdecznie na retransmisję audycji "Senior w eterze"
dziś (środa) o godz. 23:00 do Radio Jasna Góra, na 100.6 fm

Grzegorz Juziak

/
Źródło: seniorweterze.pl/