Modliliśmy się za ofiary stanu wojennego na Jasnej Górze PDF Drukuj Email
sobota, 15 grudnia 2018 10:08

W przypadającą 13 grudnia 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przedstawiciele środowisk patriotycznych, osoby represjonowane, członkowie Solidarności regionu częstochowskiego, członkowie Stowarzyszenia Więzionych Internowanych oraz samorządowcy, zgromadzili się na w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, na Mszy św. w intencji ojczyzny.


Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski, abp. Wacław Depo, który na początku Mszy św. powiedział: „Od 37 lat przeżywamy w Adwencie dzień 13 grudnia, który uczy nas rozróżniać pomiędzy prawdą a złą pamięcią narodu, dlatego gromadzimy się na Eucharystii w domu zawierzenia Maryi skąd od pokoleń stawaliśmy się wolni”.


Mając na uwadze kontekst celebrowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości, metropolita częstochowski nadmienił: „Przeżywając jeszcze stulecie odzyskania niepodległości Polski wpisujemy w to dziękczynienie, na wzór Maryi, dramat 13 grudnia 1981 r. i następnych miesięcy i lat. Ponad 100 tys. zabitych, 10 tys. uwięzionych, tysiące zmuszonych do emigracji oraz zapaść gospodarcza związana z kryzysem moralnym i znieprawieniem sumień Polaków po dzień dzisiejszy”.


W uroczystościach, na zaproszenie Ojców Paulinów uczestniczył prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej dr Artur Dąbrowski. „Bycie w tym dniu na Jasnej Górze, u Królowej Polski, w miejscu, o którym św. Jan Paweł II, w czasie totalitarnego zniewolenia i zaplanowanej ateizacji kraju, to zaszczyt i zobowiązania. Dziękuję Ojcu Janowi Poteralskiemu, podprzeorowi Jasnej Góry, za zaproszenie”.


Renata Olczyk, wiceprezes DIAK