„Nie ma miejsca na bezczynność, bowiem zbyt wiele pracy czeka" PDF Drukuj Email
sobota, 05 stycznia 2019 11:55

Drodzy Kapłani, Szanowni Prezesi

Z symboliczną datą 30. grudnia oddajemy do Waszych rąk Plan Pracy DIAK na Rok 2019. To właśnie w tym dniu, trzydzieści lat temu, 30 grudnia 1988 r, w uroczystość Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa, św. Jan Paweł II ogłosił adhortację apostolską „Christifideles laici”, poświęconą powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie w dwadzieścia lat po Soborze Watykańskim II.


Dziękując za zaangażowanie w regionach i wspaniałe przyjęcie, pragniemy wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom i w bieżącym roku, kontynuować dalej pracę formacyjną w regionach. Nade wszystko, żyjąc w „klimacie” rocznicy papieskiego dokumentu, zachęcamy Was do lektury adhortacji i wcielenia w życie wytycznych w niej zawartych.


Niech w tym roku, „Christifideles laici”, nie pozostanie bezrefleksyjną lekturą, ale stanie się inspiracją do realizacji apostolstwa świeckich, które mamy realizować w Kościele i świecie. Podejmijmy z zapałem treści zawarte w adhortacji. Pozwólmy, aby wezwanie Chrystusa: „Idźcie i wy do mojej winnicy”, wyznaczało rytm racy Parafialnych Oddziałów w archidiecezji częstochowskiej. W niniejszej kwestii, wsparciem w lekturze oraz formacji, będą cykliczne audycje w Radio Jasna, podczas których w „Budzeniu Olbrzyma”, w każdy piątek stycznia i lutego, omówiony zostanie wspomniany dokument.


Miejmy świadomość, że aktualna sytuacja Kościoła i świata, wymaga tego, by katolicki laikat, miał realny wpływ na rzeczywistość, a nie zajmował się jedynie samym sobą w poczuciu złudnego samozadowolenia nie mając na nic wpływu. Każdy z nas powinien być żywym członkiem Kościoła, który przez wiarę i sakramenty inicjacji upodobnia się do Chrystusa.


„Nie ma miejsca na bezczynność, bowiem zbyt wiele pracy czeka na wszystkich w winnicy Pańskiej. „Gospodarz” z jeszcze większym naciskiem powtarza wezwanie: „Idźcie i wy do winnicy” (ChL,3). Takiego stanu rzeczy, jak uczy nas św. Jan Paweł II, oczekuje od nas, nasz Pan, Jezus Chrystus.


Z wyrazami szacunku

Prezes Akcji Katolickiej
Archidiecezji Częstochowskiej

dr Artur Dąbrowski