Prezes DIAK dr Artur Dąbrowski o wychowaniu PDF Drukuj Email
środa, 13 lutego 2019 12:34

 


Chociaż mamy ferie, to jednak warto na chwilę pochylić się nad tematyką wychowania. Żyjemy w czasach, za które wszyscy ponosimy odpowiedzialność. Dlatego każdej osobie i instytucji nie może być obojętna sprawa kształtowania serc i umysłów dzieci i młodzieży.
Dostrzegamy również, że zapracowani rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci. Widoczne są coraz częściej postawy bezradności rodziców wobec różnych problemów wychowawczych. Żyjemy w czasach jednostronnego kształcenia, które poddane jest dyktatowi antywartości, które pod presją współczesnej cywilizacji zdominowanej przez technikę i "poprawność polityczną", alienują młodego człowieka z przestrzeni relacji.

 

Szczególnie w okresie wypoczynku, Wszystkim Osobom i Podmiotom, zwłaszcza Rodzicom, polecamy krótką refleksję prezesa DIAK na temat wychowania. Życzymy owocnej lektury.

Renata Olczyk, wiceprezes DIAK.


W wychowaniu, jak mawiał ks. Józef Tischner: "Chodzi o to, aby wyprowadzić człowieka ze świata lęku do świata odpowiedzialności".

Naszkicowany przez J. Tischnera obraz dobrze będzie ukazać naszym oczom na progu kolejnych zimowych ferii. To w perspektywie wypowiedzianych wyżej słów, szybko odkrywamy, że zaproponowana przez Tischnera koncepcja edukacyjna przenosi nas w obszar świata, w którym obok siebie egzystują wartości i antywartości. To właśnie z nimi, na szkolnej niwie, konfrontują się uczniowie i nauczyciele.

W kontekście dokonującej się konfrontacji, przychodzi czas na odpoczynek, na zaczerpnięcie sił do do ponownego wlewania w serce młodego pokolenia promyków nadziei. Bo przecież w wychowaniu chodzi o to, "by wyprowadzić człowieka ze świata lęku do świata odpowiedzialności".

Na koniec warto przytoczyć jeszcze inne słowa Tischnera, które pozostawił nam w „Etyce solidarności”. To właśnie w tej publikacji przypominał nam, że: "wychowują jedynie ci, którzy mają nadzieję". Niech naszemu wypoczynkowi towarzyszy dobra lektura i przekonanie, że tylko autentyczna nadzieja jest siłą, która chroni i zabezpiecza wartość i godność osoby ludzkiej.

Dr Artur Dąbrowski