Wykład 2: "Wiara ze słuchania" PDF Drukuj Email
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:38

W drugi wykład, wygłosił ks. Radosław Rychlik, wiceasystent DIAK. Prelekcja nosiła tytuł: "Wiara ze słuchania" i nawiązywała wprost do biblijnego zapisu z Listu do Rzymian: "Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa" (Rz 10,17". Na samym początku wykładu ks. Radosław zwrócił uwagę na to, że: "bez słuchania nie ma wiary". Dodał przy tym, że z kolei "bez wiary nie ma zbawienia". Dlatego, w opinii wiceasystenta DIAK, powinniśmy nieustannie wsłuchiwać się w to co Jezus żyjący w Kościele ma do powiedzenia.


"Współczesny świat wnosi w naszą przestrzeń nasłuchiwania, wsłuchiwania się w głos Boga szereg dezinformacji. Zwłaszcza w przestrzeni mediów, pojawia się tak duża ilość nagromadzonych "półprawd", "miniprawd" i kłamstw wielokrotnie powtarzanych, które nawet dla wielu chrześcijan, stają się prawdami. Warto zawsze stawiać sobie trzy kluczowe pytania: Kogo słucham?, Komu wierzę? i Co oglądam", powiedział ks. Rychlik.

W końcowej części swego wystąpienia ks. Radosław zwrócił uwagę, że w obrębie mediów kluczową rolę odgrywa Agenda setting, czyli teoria ustalania porządku dziennego, polegającego na ustaleniu tzw.: hierarchii ważności przekazywanych wydarzeń. Dziś to właśnie, a może przede wszystkim media ustalają agendę, czyli wyznaczają to, o czym ludzie każdego dnia mają dyskutować". "Zauważmy, że media nie mówią nam co należy myśleć, ale o czym należy myśleć", dodał wiceasytent Akcji Katolickiej.

Jednocześnie Ksiądz Radosław zaznaczył, że jedynie prawda posiada moc wyzwolenia człowieka z wszelkich form kłamstwa, iluzji i zafałszowanej rzeczywistości. Dodał przy tym, że: "W kontekście prawdy, wolnej od wszelkich form manipulacji, trzeba wiedzieć jedno, kogo słuchać, a kogo nie. Trzeba wiedzieć, gdzie słyszy się słowa, które jedynie dają życie wieczne".

AD