POAK w Chrzanowicach PDF Drukuj
środa, 01 sierpnia 2007 01:00

Z życia parafii p.w. N.M.P Nieustającej Pomocy w Chrzanowicach.

Pierwsze zapiski na temat miejscowości Chrzanowice pojawiły się w księgach parafialnych kościoła rzymsko-katolickiego w Kamieńsku na przełomie XV i XVI wieku. W Księgach Wizytacji Biskupich przeczytać można, że w 1683 roku Chrzanowice były jedną z trzynastu wiosek należących do parafii Kamieńsk. Ludność zamieszkiwali głównie rolnicy. Do 1905 był prowadzony dwór szlachecki. Plac dawnej plebani jest podarowanym placem dworskim, wcześniej stanowił przedwojenną szkołę. Szkoła ta odegrała ważną rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu religijno-patriotycznym. W kronice szkolnej prowadzonej wówczas przez nauczyciela Henryka Giełżyńskiego znajdujemy cenną pamiątkę! Jest to wpis bp. Teodora Kubiny- pierwszego biskupa częstochowskiego i założyciela Akcji Katolickiej, który wizytował szkołę.
Nasza parafia p.w. N.M.P Nieustającej Pomocy została wydzielona z parafii Kamieńsk, utworzono tu wikariat terenowy 26.10.1980 r., który objął ks. Zenon Haraziak. Parafię erygował bp. Stefan Bareła 19 kwietnia 1983r.
Pierwszym proboszczem był ks. Zenon Haraziak, który był ze swoimi parafianami krótko, gdyż zmarł w 1981r. Był to szanowany i lubiany kapłan, którego pamięć w parafii trwa. Kolejni proboszczowie, którzy z nami i nad nami pracowali to ks. kan. Zygmunt Todos, ks. kan. Piotr Wyrwich, ks. kan. Tomasz Wrona , ks. kan. Eugeniusz Bubak i obecny proboszcz ks. Tomasz Schabowicz, który jest od 2006 roku. W parafii działają organizacje tj. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Koła Żywego Różańca, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Parafię utworzono z wielkim trudem, gdyż utrudniały to władze komunistyczne. Trud się opłacił i dokonano konsekracji świątyni 27 czerwca 2002r. z rąk arcybiskupa Stanisława Nowaka.
Tak więc w tym roku mija 25 lat od utworzenia parafii. Wszyscy uroczyście obchodziliśmy tą rocznicę na czele z bp. Antonim Długoszem,
ks. prob. T. Schabowiczem, zaproszonymi księżmi i gośćmi. Ks. bp. Długosz w homilii mówił nam, że powinniśmy być radośni mając za patronkę M.B. Nieustającej Pomocy, która jest z nami na co dzień w trudach dnia.
Matka Boska była parafianom potrzebna, kiedy trąba powietrzna z 15 sierpnia nawiedziła także Chrzanowice. Ocaliła życie ludzkie, choć zostało zniszczonych 20 domów mieszkalnych.
Rozpacz i bezradność wobec żywiołu dominowały po katastrofie. Z pierwszą pomocą poszkodowanym pospieszyli strażacy, a także mieszkańcy wsi, ks. proboszcz, P.O.A.K, znajomi, rodzina. Z inicjatywy P.O.A.K zorganizowano zbiórkę pieniędzy potrzebującym. Dostali je już w niedzielę wieczorem. A zebrano aż 20 tyś. złotych. To bardzo dużo na parafię liczącą niecało 1000 wiernych. Parafia Chrzanowice wiele razy organizowała się w " wielkich sprawach". Po przejściu trąby powietrznej ludzie byli ze sobą solidarni, pracowali ofiarnie pomagając jeden drugiemu.
W dniu 19 sierpnia ks. arcybiskup Stanisław Nowak wraz z przedstawicielami CARITAS odwiedził poszkodowanych. Dziękujemy za tę wizytę i za wszelką pomoc fizyczną i materialną w imieniu poszkodowanych. Po miesiącu od przejścia trąby widać, że ludzie odbudowują swoje domy, dzięki pomocy dobrych ludzi, gminy. Potrzeba jeszcze jednak wiele środków, gdyż ulewny deszcz, który padał w nocy, z 15 na 16 sierpnia poniszczył wnętrza i sprzęty domowe. Miejmy nadzieję, że wszystko wróci pomału do normy, a na nasuwające się refleksje, dlaczego właśnie nas to nawiedziło, dlaczego w dniu M.B. Zielnej, każdy musi dać sobie odpowiedź sam w swoim sumieniu. W roku jubileuszu 25 lecia parafii trzeba Bogu podziękować, także za takie doświadczenie, choć to po ludzku bardzo trudne.
Wszystkim, którzy nieśli wszelką pomoc poszkodowanym i nadal chcą nieść serdeczne Bóg zapłać!

Anna Klimas