Setna rocznica sakry biskupiej Piusa XI, przyjaciela Polski i Akcji Katolickiej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 października 2019 20:09

W poniedziałek 28 października, w setną rocznicę święceń biskupich ks. prał. Achillesa Rattiego, który był pierwszym nuncjuszem apostolskim w odrodzonym, niepodległym państwie polskim, w archikatedrze warszawskiej o godz. 19.00 pod przewodnictwem metropolity Mediolanu abp. Mario Delpiniego, sprawowana była uroczysta Eucharystia. W gronie koncelebransów znaleźli się m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvattore Pennacchio oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Tuż po rozpoczęciu Mszy św. odczytano modlitwę dziękczynną za dar życia i pontyfikatu abp. Achillesa Rattiego - papieża Piusa XI.

Jak wspomniał metropolita Mediolanu: „Niestrudzona działalność księdza Rattiego przypomina nam, że niesiemy przesłanie nadziei dla ludzkości dręczonej przez złe duchy. Że jest nadzieja dla społeczeństw wewnętrznie pogmatwanych i pozbawionych pewności” . Z kolei rzecznik archidiecezji warszawskiej, ksiądz Przemysław Śliwiński, zaznaczył, że nuncjusz apostolski Achilles Ratti w dramatycznych dniach Bitwy Warszawskiej 1920, jako „jeden z niewielu dyplomatów pozostał w Warszawie w tym trudnym czasie losów wojennych gdy Polsce groziła inwazja bolszewicka. To dało motywację dla Polaków, którzy widząc postawę nuncjusza tym bardziej bronili Ojczyzny”.

Warto zaznaczyć, że w 1919 r. po ponad 120 latach przerwy wznowiono stosunki dyplomatyczne między Polską a Watykanem. Pierwszym nuncjuszem w niepodległej Polsce został ks. Achilles Ratti, któremu 28 października 1919 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie ówczesny arcybiskup metropolita warszawski Aleksander Kakowski udzielił sakry biskupiej.

Po śmierci Benedykta XV podczas konklawe, 6 lutego 1922 r., w czternastym głosowaniu, wybrało Achilesa Rattiego na papieżem. Papież Elekt przyjął imię Piusa XI. Zawołaniem nowego papieża były słowa: „Pax Christi in regno Christi”. Zaraz po wyborze na Stolicę Apostolską Pius XI był nazywany papieżem Akcji Katolickiej.

Akcja Katolicka była dla Piusa XI dziełem niezwykle ważnym. „Do żadnego chyba tematu i sprawy nie powracał tak często, jak do Akcji. Troska o jej rozwój przewija się w encyklikach, listach i przemówieniach. Nadał jej urzędowy podpis, urzędową pieczęć najwyższej instancji kościelnej”. W encyklice „Ubi arcano Dei” określił zadania stojące przed Akcją Katolicką. Za nadrzędny cel i misję współpracy laikatu z hierarchią kościelną uznał wprowadzenie pokoju w ludzkich sercach i budowania pojednania miedzy nimi. Wielokrotnie Pius XI powtarzał, że: „Trzeba odbudować Królestwo Chrystusowe na ziemi”. Zadanie to jak uczył, muszą podjąć apostołowie świeccy razem z hierarchią.

Niech setna rocznica święceń biskupich papieża Piusa XI zaowocuje troską o zgłębienie jego przesłania jakie pozostawił laikatowi w jego ukochanej Akcji Katolickiej.

 

Artur Dąbrowski