Modlitewne zadośćuczynienie - Wspieramy inicjatywę. Prezes Akcji Katolickiej dla "Naszego Dziennika" PDF Drukuj Email
poniedziałek, 02 grudnia 2019 23:11

 

Już za tydzień w Toruniu uroczyście będziemy świętować 28. rocznicę powstania Radia Maryja. W tym samym dniu zainaugurowane zostanie nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca w intencji wynagradzającej Matce Bożej za profanacje, grzechy i bluźnierstwa, do jakich dochodziło w ostatnim czasie w Polsce i na świecie.

Do wspólnej modlitwy ekspiacyjnej zaproszona jest cała Rodzina Radia Maryja. – Bluźnierstwa, jakie miały miejsce między innymi w Polsce, nie dają spokoju sumieniom katolików – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja. – Pragnienie przebłagania Matki Najświętszej w nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca to wynik wewnętrznego przynaglenia, które powodują ataki wymierzone w Przenajświętszą Matkę – tłumaczy.

Pierwszy dzień do podjęcia wynagradzającego trudu dla Matki Bożej stanowi 28. rocznica powstania Radia Maryja, która obchodzona będzie w Toruniu w sobotę, 7 grudnia. – Tak, ta modlitwa to także dar z okazji kolejnej rocznicy powstania Radia – zachęca do zaangażowania o. Tadeusz Rydzyk.

Wezwanie do nawrócenia

Jak wskazuje dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, zainicjowanie przez Radio Maryja modlitwy ekspiacyjnej to wspaniały pomysł. – Inicjatywa przebłagania za grzechy bluźnierstwa w nabożeństwie pięciu pierwszych sobót miesiąca to wyjątkowo cenna inicjatywa. Warto zwrócić uwagę, że modlitwa ta rozpocznie się 7 grudnia, a zatem we wspomnienie św. Ambrożego, z uporem przeciwstawiającego się herezjom, dzięki któremu nawrócił się św. Augustyn. Daj Boże, żeby dzięki przebłagalnej inicjatywie, rozpoczętej w ten dzień, nawrócili się bluźniercy szkalujący Matkę Bożą – podkreśla Dąbrowski. Przypomina, że zbezczeszczenie wizerunku Ikony Jasnogórskiej przyniosło wielkie szkody duchowe i moralne. Bluźniercy umieścili w aureoli Matki Bożej tęczę, która powszechnie jest kojarzona ze środowiskiem LGBT i grzesznymi zachowaniami. To nie tylko profanacja wizerunku Matki Bożej, ale także obraza uczuć religijnych katolików w Polsce.

– Nasza odpowiedź nie może być zamknięta wyłącznie na dochodzeniu sprawiedliwości na gruncie prawa stanowionego. Musi ona dotykać także sfery duchowej. Z tego powodu bardzo potrzebna jest nam ekspiacja. W naszej historii nawet okupanci nie odważyli się sprofanować wizerunku Królowej Polski. Warto podkreślić, że sześciobarwna tęcza, rozumiana jako symbol ruchów LGBT, stoi w sprzeczności z biblijnym symbolem przymierza. Broniąc wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej, bronimy także naszego symbolu narodowego, wokół którego jednoczyli się Polacy podczas zaborów – przypomina.

Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem ks. Krzysztof Czapla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” zwraca uwagę, że podejmując modlitwę ekspiacyjną, nie potępiamy bluźnierców, ale wołamy o ich nawrócenie. W to wpisane są także publiczne akty wynagradzające i zachęcanie innych do włączenia się w wynagradzające nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.

– Ważne jest, by będąc posłusznym wezwaniu Maryi, odprawiać nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca, tak jak Ona o to prosiła. Czyniąc przebłaganie w pierwsze soboty miesiąca, musimy mieć intencję wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi. Ponadto tego dnia zobowiązani jesteśmy przystąpić do spowiedzi, odmówić jedną część Różańca, przez kwadrans porozmyślać o jednej lub kilku tajemnicach różańcowych i przyjąć Komunię Świętą. Podejmując takie działania, możemy być pewni, że nasze przebłaganie jest miłe Bogu i Matce Przenajświętszej – tłumaczy ks. Czapla.

Pomocą w uczestniczeniu w nabożeństwach ekspiacyjnych będzie dołączony do dzisiejszego wydania „Naszego Dziennika” specjalny folder poświęcony nabożeństwu pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Rocznicowe dziękczynienie

Tegoroczne uroczystości rocznicowe Radia Maryja odbędą się 7 grudnia w Toruniu pod hasłem „Głosić Chrystusa Pana z Maryją”. W grodzie Kopernika pielgrzymi będą świętować w hali widowiskowo-sportowej Arena Toruń przy ul. Bema. Mszy św. będzie przewodniczył metropolita częstochowski ks. bp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości rocznicowe Radia Maryja rozpoczną się w sobotę o godz. 12.30 modlitwą różańcową. Po niej wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich. Msza św. będzie sprawowana po modlitwie ku czci Bożego Miłosierdzia.

W niedzielę, 8 grudnia, modlitewne świętowanie odbędzie się w Bydgoszczy, w katedrze św. Marcina i Mikołaja o godz. 18.00. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. bp Jan Tyrawa, pasterz Kościoła bydgoskiego.Artykuł dostępny na stronie: https://wp.naszdziennik.pl/2019-11-30