„Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. PDF Drukuj Email
wtorek, 19 maja 2020 11:11

„Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, to inicjatywa modlitewna zainspirowana przez metropolitę częstochowskiego, arcybiskupa Wacława Depo. Projekt modlitewny rozpocznie się w dniu 28 maja, w 39. rocznicę śmierci Kardynała Wyszyńskiego i do wigilii uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia.

Jak zaznaczył metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo: „Modlitwa rozpoczynać się będzie Apelem Jasnogórskim o godzinie 21:00, po którym poszczególne grupy podejmą swoje czuwanie. O godzinie 23:00 sprawowana będzie Msza święta, która zakończy nasze kołatanie”.  Podkreślił przy tym, że samo sformułowanie „kołatanie” „zaczerpnięte zostało z zapisków Prymasa Wyszyńskiego, który tak określił nocną modlitwę w intencji jego zdrowia, podjętą na Jasnej Górze przez członkinie stworzonego przez niego Instytutu”.

W czwartek 28 maja w 39 rocznicę śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze rozpocznie się modlitewne dzieło zainicjowane przez ks. abpa Wacława Depo, który  prosi wiernych Archidiecezji Częstochowskiej o „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Metropolita Częstochowski w apelu skierowanym do wiernych powiedział min.: „Każdego dnia w tym czasie, przed Obliczem Królowej Polski w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, zanosić będziemy naszą modlitwę o to, byśmy jak najszybciej mogli doczekać tej wyczekiwanej uroczystości i radować się tym darem, że Prymas Tysiąclecia zostanie przez Kościół ogłoszony błogosławionym”.

Do uczestnictwa w czuwaniu modlitewnym zaproszone zostały wspólnoty parafialne, wspólnoty zakonne, ruchy, stowarzyszenia i bractwa z terenu archidiecezji częstochowskiej. Mając na uwadze wytyczne dla kościołów związane z pandemią koronawirusa liczba wiernych uczestnicząca w czuwaniu będzie limitowana.

 

Renata Olczyk, wiceprezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej