Pielgrzymowanie do Matki Bożej w dobie koronawirusa. PDF Drukuj Email
sobota, 20 czerwca 2020 15:19

 

W piątek 19 czerwca członkowie Akcji Katolickiej pielgrzymowali na Jasną Górę. W bieżącym roku Ogólnopolska Pielgrzymka naszego stowarzyszenia ze względu na pandemię koronawirusa pozbawiona była charakteru masowego. Symboliczne delegacje z diecezji całego kraju wraz z Zarządem krajowym i asystentem KIAK, biskupem Mirosławem Milewskim, zawierzały dzieło apostolskie laikatu zrzeszonego w Akcji Katolickiej Matce Bożej Królowej Polski. TV Trwam, TVP3 oraz media jasnogórskie zapewniły członkom i sympatykom Akcji Katolickiej duchową łączność poprzez transmisję Mszy św. i Apelu Jasnogórskiego.


Przypadającej w roku celebrowania setnej rocznicy urodzin patrona naszego stowarzyszenia św. Jana Pawła II pielgrzymce przyświecało hasło: „Totus Tuus Maryjo”. Pielgrzymka, jak zaznacza prezes KIAK, Urszula Furtak: „Stanowi okazję do zawierzenia wszystkich trudnych sytuacji rodaków, wołaniem o umocnienie wiary i nadziei w czasie pandemii. Modlimy się szczególnie za rodziny dotknięte chorobą oraz za tych, którzy stracili życie. Nade wszystko polecamy Bogu wszystkie służby, niosące pomoc drugiemu człowiekowi w czasie pandemii”.

Przypadająca w przededniu setnej rocznicy chrztu św. Jana Pawła II Pielgrzymka stanowiła okazję do przypomnienia teologicznego nauczania, dotyczącego partycypacji wiernych świeckich w kapłańskim, prorockim i królewskim urzędzie Chrystusa.

Nawiązując do zasady uczestnictwa laikatu, w potrójnym urzędzie Chrystusa - kapłana, proroka i króla, bp Mirosław Milewski zaznaczył, że: „Kościół potrzebuje czytelnego zaangażowania i wyrazistego świeckich katolików”. Dodał przy tym, że istnieje pilna potrzeba uformowania „świadomych, głęboko wierzących świeckich, którzy niekoniecznie przez spektakularne akcje, ale przez to, co zawsze jest ważne w chrześcijaństwie; przez miłość bliźniego, szacunek do człowieka, stosunek do życia, do kwestii politycznych, będą ten świat przemieniać, ewangelizować, będą solą ziemi”.

Dr Artur Dąbrowski, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce