"Choć to szaleństwo, jest w nim przecie metoda" - Refleksja prezesa DIAK PDF Drukuj Email
środa, 24 czerwca 2020 11:51

Stara jak jak świat zasada -„Dziel i rządź” („Divide et impera”) polegająca na utrzymaniu władzy i wywieraniu wpływów, poprzez wzniecanie wewnętrznych konfliktów jest niestety wiecznie żywa. Jeżeli jeszcze koncepcja ta trafi na podatny grunt, na którym hołduje się zasadzie, iż „Cel uświęca środki”, to rzeczywiście, jak pisał Shakespeare: "Choć to szaleństwo, jest w nim przecież metoda".

Zasadę „divide et impera” osłabiającą ducha narodu perfekcyjnie przez 123 lata stosowali zaborcy, nie pozwalając na odbudowę państwa polskiego. Przypomnijmy sobie, co mówił niemiecki zbrodniarz wojenny, Reichsführer-SS, Komisarz Rzeszy do spraw Umacniania Niemieckości, Heinrich Himmler, w trakcie tworzenia niemieckiej taktyki wobec Polski. Nazista wyraził się jasno: „Musimy podzielić Polskę na tak wiele różnych grup etnicznych, na wiele części i podzielonych grup jak to jest tylko możliwe”.

Widać wyraźnie, że w zasadzie „divide et impera” tkwi zawsze pewna powtarzającą się prawidłowość. Bardzo trafnie opisał ją w „Historii filozofii po góralsku” J. Tischner, przytaczając opowiadanie o bacy z Dursztyna. „Miał baca psy i niósł je w celu sprzedaży na jarmark w worku. A niósł je tak, że co chwila potrząsał tym workiem na plecach. I wówczas wewnątrz worka robił się straszny harmider. Cóż tak, baco, trzęsiecie tymi psami? - Bo jak je spokojnie niosę, to mnie gryzą, a jak je postrząsam, to się gryzą między sobą i ja mam spokój”.

Warto czasem zastanowić się nad tym, kto co chwilę potrząsa naszym rodzimym, polskim workiem, powodując wewnątrz niego straszny harmider. Warto również pochylić się nad tym, kto w tym robieniu hałasu płaci za instrumenty i oczywiście opłaca dyrygenta, bacę, czy też mówiąc bardziej współcześnie "kierownika zamieszania", byśmy się pozagryzali między sobą, zanim nas sprzedadzą na targu mglistych i bezbarwnych idei, które za kilka lat okażą się fikcją.

 

Dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej