Metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach, ks. dr Krzysztof Czapla SAC oraz prezes DIAK, dr Artur Dąbrowski, w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" komentują wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Jasnej Górze. PDF Drukuj Email
środa, 15 lipca 2020 10:28

 

"Prezydent Polski Andrzej Duda dziękuje i z różańcem w ręku zawierza Ojczyznę i swój urząd na drugą kadencję Matce Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski", pisze w artykule "Prezydent u stóp Królowej" redaktor Małgorzata Bochenek w środowym wydaniu "Naszego Dziennika".

Redaktor Bochenek zwraca uwagę na fakt, ze zaraz po ogłoszeniu wyników II tury wyborów prezydenckich, w dniu 13 lipca,  "wybrany na drugą kadencję prezydent Polski Andrzej Duda pokłonił się Matce Bożej Królowej Polski. Wziął też udział w Apelu Jasnogórskim". W rozmowie z Radiem Jasna Góra Prezydent Andrzej Duda zaznaczył: "Trzeba podziękować Matce Najświętszej za opiekę nad Ojczyzną i poprosić o opiekę nad Ojczyzną przez następne 5 lat, kiedy będę sprawował urząd prezydenta Rzeczypospolitej z woli moich rodaków. Tak, to dla mnie ważne". Dodał przy tym, że: "Polsce potrzebny jest dziś wzajemny szacunek.  Nie można myśleć w ten sposób, że wszyscy mamy mieć jednakowe poglądy, bo to nie o to chodzi. Natomiast powinno być więcej szacunku, więcej wzajemnego szacunku, i może właśnie poprzez wzajemny szacunek jesteśmy w stanie ostudzić tę temperaturę emocji, i tego bym bardzo chciał".

Odnosząc się do roli Jasnej Góry w życiu Ojczyzny Prezydent RP powiedział: "Najważniejsze, żeby była, żeby można było tutaj pielgrzymować, przybywać, modlić się, szukać wsparcia duchowego. To jest chyba najistotniejsze, że mamy to nasze miejsce, narodowe sanktuarium, gdzie jest Matka Najświętsza, do której tyle razy uciekaliśmy się, pod Jej obronę". Prezydent Duda podkreślił również: "Jako człowiek wierzący mogę śmiało powiedzieć, że to jest miejsce po prostu dla mnie osobiście bardzo ważne i dlatego tutaj przybywam jako pielgrzym".

Jak zaznaczył w artykule metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo: "Zawierzenie jest dla nas aktem osobistej odpowiedzi na miłość Pana Boga. Maryja jest naszą Królową i Pośredniczką. Dlatego nie powinno dziwić, że prezydent Rzeczypospolitej czy ludzie, którym się powierza taki czy inny mandat politycznej odpowiedzialności i władzy, tą drogą podążają". Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na fakt, że "droga zwierzenia jest odzwierciedleniem wierności naszego Narodu dziedzictwu, które przejęliśmy z chrztem już przeszło 1050 lat temu". W opinii księdza arcybiskupa: "Trzeba wierzyć w mądrość Narodu, który buduje na Ewangelii, na krzyżu Chrystusa i na zawierzeniu Matce, którą mamy w osobie Maryi".

Ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem, komentując obecność Pana Prezydenta na Jasnej Górze powiedział: "Wyznanie wiary prezydenta Polski poprzez obecność na Jasnej Górze w tym dniu z różańcem w ręku jest wyrazem troski o Ojczyznę, wołaniem o interwencję Maryi w trudnych sprawach". Ksiądz Czapla dodaje przy tym, że: "Hejt, jaki wylał się na prezydenta po wizycie na Jasnej Górze, pokazuje, jak bardzo potrzeba nam nawrócenia".

Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, dr Artur Dąbrowski, komentując dla "Naszego Dziennika" obecność prezydenta na Jasnej Górze powiedział: "Prezydent, który uczestniczy w modlitwie apelowej, daje nadzieję, że odzyskana wolność będzie nadal budowana na wartościach chrześcijańskich". Nawiązując do przypadającej w tym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i zatrzymania nawały bezbożnego bolszewizmu na Europę, prezes Dąbrowski stwierdził, że: "Dzisiaj jesteśmy zalewani neomarksizmem poprzez różne zradykalizowane ideologie, w których chodzi o zmianę kulturową, o to, by zniszczyć chrześcijaństwo. Jak bardzo jest to niebezpieczne , pokazał nam przebieg kampanii wyborczej". Dr Dąbrowski zwracając uwagę na fakt toczącej się w kampanii wyborczej walkę o chrześcijańską koncepcję Ojczyzny stwierdził, że: "Każdy wierzący człowiek widzi, jak bardzo potrzebujemy pomocy z nieba".

W imieniu zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej oraz księdza asystenta Radosława Rychlika, zachęcamy Państwa do lektury dzisiejszego (15 lipca 2020), środowego wydania "Naszego Dziennika".Renata Olczyk,
wiceprezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej,
Małgorzata Frańczak, wiceprezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.Źródło zdjęcia:
https://twitter.com/JasnaGoraNews/status/1282750053543747585/photo/2
Źródło: "Nasz Dziennik", Małgorzata Bochenek, "Prezydent u stóp Królowej".