Wielka Sobota - Dzień ciszy i żałoby po śmierci Jezusa Chrystusa. PDF Drukuj Email
sobota, 03 kwietnia 2021 10:16

Dziś dzień ciszy, żałoby po śmierci Jezusa Chrystusa. Żałoba to słowo, którego się boimy i przed którym uciekamy. Lecz żałoba w swej treści jest bardzo piękna. Płaczemy bowiem, ze smutkiem, tęsknotą wspominamy tych, którym jesteśmy za coś wdzięczni. Opłakujemy tych, którzy dobrem wpisali się w nasze serca.


Przeżywamy żałobę po tych, bez których trudno nam będzie żyć. Zastanówmy się więc dziś nad tym, za po powinniśmy być wdzięczni Panu Jezusowi. Brakuje bowiem w nas ducha wdzięczności względem Pana Boga i Kościoła. W życiu religijnym przyjmujemy raczej postawę roszczeniową, uważając, że łaska Boża nam się należy. Lecz łaska nam się nie należy. To dar darmo dany. To wielkoduszny dar Miłosiernego Pana. Wzbudźmy więc w sobie wdzięczność za dar miłosierdzia Bożego i wszelkie dobro duchowe, które w Kościele katolickim od Chrystusa otrzymaliśmy.


Wieczorna Wigilia Paschalna zaprasza nas na uroczyste przejście ze śmierci do życia. Wigilia Paschalna zaprasza nas do duchowego odrodzenia, do zmartwychwstania. Dzisiejsze odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych winno zachęcać nas do wdzięczności za dar wiary. Za mało bowiem doceniamy dar wiary.


Może czasem zazdrościmy tym, którzy żyją jakby Boga nie było bagatelizując przykazania Pańskie. Może czasem ta wiara nam ciąży, gdyż niesie ze sobą zobowiązania. Lecz ceńmy sobie dra wiary. Ceńmy sobie dar chrztu świętego. Ceńmy sobie wierność Bożym przykazaniom. Pamiętajmy, że chociaż trudno się żyje według Bożych przykazań, to łatwo się wtedy umiera. Łatwo zaś żyje się bez Bożych przykazań, lecz jakże trudno później umierać.


Ks. Radosław Rychlik, asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

 

 

/Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/parafiazagorze/