Argentyńska zwolenniczka prawa kobiet do aborcji zmarła w trakcie zabiegu. PDF Drukuj Email
czwartek, 15 kwietnia 2021 12:33

Jak informują media, w niedzielę 11 kwietnia 2021 r., na skutek „upragnionej” aborcji przeprowadzonej w La Paz zmarła proaborcyjna aktywistka Radykalnej Młodzieży, María del Valle González López. 23-letnia Argentynka, stanowi pierwszy śmiertelny przypadek aborcji, którą zalegalizowano w ojczyźnie Franciszka 30 grudnia 2020 r. Niniejsza informacja zelektryzowała opinię publiczną w Argentynie, ponieważ zmarłą osobą okazała się lewicowa aktywistka, która zaangażowała się na rzecz legalizacji aborcji. Ponadto,  w tym przypadku, mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem odnotowana zgonu tuż po zatwierdzeniu tak oczekiwanej ustawy aborcyjnej.

Dr Luis Durand, argentyński chirurg, wyjaśnił dziennikarzom serwisu ACI Prensa, piszącym o sprawie: „Chociaż niektórzy twierdzą, że śmierć młodej kobiety mogła nastąpić w wyniku "jakiegoś uchybienia", to w rzeczywistości aborcja nie jest praktyką medyczną. Jeszcze kilka miesięcy temu w prawie argentyńskim był to czyn przestępczy (…) W przypadku aborcji – śmierć dziecka jest zawsze gwałtowna. Albo wstrzykuje się do macicy substancje, które je spalają, albo jest usuwane przez rozczłonkowanie, albo zostaje poddane ekstremalnym skurczom macicy i umiera z powodu uduszenia".

Odnosząc się do sytuacji Walter Sanchez Silva autor artykułu w ACI Prensa stwierdził, że jeżeli chodzi o przypadek Maríí del Valle González López, zastanawia go w tej kwestii jedno „milczenie feministek wokół sprawy śmierci Maríi”. W podobnym duchu wypowiedziała się liderka ruchu pro-life Guadalupe Batallán, która w poniedziałkowym wpisie na Twitterze napisała: „Gdyby Maria zmarła w wyniku aborcji przeprowadzonej w podziemiu aborcyjnym, feministki zniszczyłyby całe miasto, ale skoro Maria umarła z powodu legalnej aborcji jej śmierć została wymazana".

Śmierć dwudziestotrzylatki, która zmarła w wyniku powikłań poaborcyjnych po tzw. „legalnej aborcji” wykonanej Misoprostolem, zelektryzowała argentyńską opinię publiczną, ponieważ był to pierwszy odnotowany przypadek zgonu po zalegalizowaniu w tym kraju w dniu 30 grudnia 2020 r. ustawy aborcyjnej. Dodatkowo zmarła liderka walcząca o prawa kobiet do aborcji.

 

Źródło zdjęcia: 
https://twitter.com/LiveForLifeLa/status/1381472206140608515/photo/1