Dziś świętujemy urodziny biskupa Teodora Kubiny PDF Drukuj Email
piątek, 16 kwietnia 2021 08:22


16 kwietnia 1880 w Świętochłowicach na Górnym Śląsku urodził się pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina. Zasadniczy wpływ na wychowanie w duchu polskości miała jego mama Joanna oraz ciężkiej pracy górniczej ojca Macieja w kopalni węgla "Matylda". W procesie edukacyjnym uczęszczał do szkół, podstawowej w Świętochłowicach oraz gimnazjum w Królewskiej Hucie. Następnie studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Rzymie. Studia rzymskie uwieńczył podwójnym doktoratem z filozofii na Angelicum oraz teologii na Gregorianum.

Święcenia kapłańskie przyjął 27 października 1906 r. W rok później rozpoczął pracę duszpasterską w Mikołowie, następnie w parafii św. Barbary w Królewskiej Hucie. W 1911 r. pełnił posługę duszpasterską w Berlinie. W 1917 r. został proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. 14 grudnia 1925 r. został mianowany biskupem ordynariuszem nowo powstałej diecezji częstochowskiej. Sakrę biskupią przyjął w dniu 2 lutego 1926 r. na Jasnej Górze. Na zawołanie biskupie wybrał słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Misereor super turbam" - "Żal mi tego ludu" (MT 15,32). W 1923 r. został pierwszym redaktorem naczelnym "Gościa Niedzielnego".

W przeciągu 25 lat działalności biskupiej animował życie religijne w diecezji, utworzył Wyższe Seminarium Duchowne otaczał troską stowarzyszenia katolickie i charytatywne. W sposób szczególny kład nacisk na działalność  laikatu w Akcji Katolickiej. W literaturze naukowej omawiał szczegółowo kwestie społeczne. Zmarł dnia 13 lutego 1951 r.

Pamiętajmy w dniu dzisiejszym o modlitwie za pierwszego częstochowskiego biskupa Teodora Kubiną.


Ks. Radosław Rychlik, asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej

 

Fotografia ze zborów ks. Eugeniusza Wieczorka.