Wywiad dla Międzynarodowej Agencji Prasowej ZENIT PDF Drukuj Email
piątek, 29 listopada 2013 07:34

Prezes DIAK archidiecezji częstochowskiej Artur Dąbrowski udzielił wywiadu dla Międzynarodowej Agencji Prasowej "ZENIT". Wywiad dotyczył spotkania Władimira Putina z Papieżem Franciszkiem. Poniżej link do włoskiej strony tej agencji.

ZENIT il mondo visto da Roma

Treść wywiadu:

"Papież spotkał się z Władimirem Putinem

Spotkanie Putina z Ojcem św. Franciszkiem jest bardzo ważnym epizodem w życiu Kościoła i państwa rosyjskiego. Należy zauważyć, że w rozpoczętym dialogu z Rosja, cerkiew prawosławna i Watykan reprezentują identyczne stanowisko w kwestii rozwiązania konfliktu w Syrii.

Zdumiewa fakt, że człowiek wywodzący się ze struktur komunistycznych byłego Związku Radzieckiego dostrzega potrzebę chronienia wartości chrześcijańskich w życiu publicznym. Wydaje się, że spotkanie to wzmocni relacje rosyjsko-watykańskie i tym samym przyczyni się do zbudowania pomostu i dialogu pomiędzy Cerkwią Rosyjską i Kościołem rzymskokatolickim.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem, wydaje się być kontynuacją dotychczasowego stanowiska, albowiem Władimir Putin spotykał się już wcześniej z papieżami. W roku 2000 i 2003 z bł. Janem Pawłem II, a w 2007 z Benedyktem XVI. Tym samym Watykan okazuje się ważnym miejscem na geopolitycznej mapie Rosji.

Mówiąc o wizycie Prezydenta Rosji w Watykanie nie sposób odnieść się do listu gratulującego, który w marcu bieżącego roku Władimir Putin wysłał do Franciszka po wyborze na stolicę Piotrową. Putin wyraził w nim nadzieję na dobrą współpracę Moskwy z Watykanem i życzył wielu sukcesów na płaszczyźnie dialogu.

Wydaje się, że wizyta Putina w Watykanie przyczyni się do promowania wartości chrześcijańskich w nacechowanej poprawnością polityczną i laicyzmem Europie. Tym samym wizja bł. Jana Pawła II o Kościele oddychającym dwoma płucami zyskuje na znaczeniu."