Seniorzy zwiedzili Płock PDF Drukuj Email
niedziela, 15 kwietnia 2018 11:32

Po Rostkowie przyszedł czas na pobyt w historycznej stolicy Mazowsza oraz stolicy Polski w w latach 1079-1138 - Płocku. Za panowania Władysława Hermana i Bolesława III Krzywoustego Płock pełnił funkcję stolicy Polski. Następnie władcy na nowo przenieśli stolicę do Krakowa.

Płock zachwycił seniorów widokiem bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP, w której znajduje się miejsce pochówku Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego oraz książąt mazowieckich. W katedrze, tuż przy prezbiterium, z lewej strony znajduje się wizerunek Matki Bożej Mazowieckiej z Dzieciątkiem.

Muzeum Diecezjalne utworzone przez biskupa Antoniego Nowowiejskiego z najcenniejszymi eksponatami w postaci rękopisów, rzeźby średniowiecznej, złotnictwa, czy malarstwa, to tylko przedsmak tego, co seniorzy zobaczyli w płockim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego Siostrze Faustynie, kiedy to otrzymała polecenie namalowania obrazu z podpisem: "Jezu ufam Tobie". W tym miejscu św. Faustyna usłyszała również od Pana Jezusa słowa dotyczące ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego.

Po pobycie w Płocku, seniorzy wyruszyli w drogę powrotną do Częstochowy. Nad całością zajęć czuwał jak zawsze koordynator Klubu Częstochowskiego Seniora, ks. Radosław Rychlik.

Renata Olczyk