Zakończyły się obrady KIAK PDF Drukuj Email
sobota, 23 października 2021 19:32

W sobotę 24 października 2021 r. w godzinach popołudniowych zakończyło się posiedzenie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Archidiecezję częstochowską reprezentował prezes DIAK, dr Artur Dąbrowski, który pełni również funkcję rzecznika prasowego w zarządzie krajowym.

Rada odniosła się do wielu kwestii z bieżących wydarzeń z życia społecznego oraz kościelnego. Jednogłośnie przyjęto kalendarium na rok 2022 oraz sprawozdanie finansowe. Uczestnicy spotkania jednoznacznie potępili liczne akty profanacji wizerunków naszej wiary w naszej ojczyźnie.

Zarząd KIAK zachęcał prezesów Diecezjalnych Instytutów do aktywnego uczestnictwa w zwołanym przez papieża Franciszka Synodzie, któremu przyświeca hasło: „O Kościół synodalny: komunia, uczestnictwo i misja”. Uczestnicy obrad podkreślili jednoznacznie, że Akcja Katolicka jako ściśle współpracująca z hierarchią instytucja musi z odwagą stawać w obronie "rozmiękczania", "neutralizowania" depozytu wiary przez lewicowe i liberalne ruchy, zgłaszające swoje postulaty w ramach synodu.

Prezes KIAK, Urszula Furtak zwróciła uwagę na konieczność zaangażowania apostolskiego członków naszego stowarzyszenia w mediach społecznościowych. Z metodami informacyjnymi Akcji Katolickiej w Polsce zapoznał członków rady, dr Artur Dąbrowski, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce. W niniejszej sprawie jak poinformował prelegent zorganizowane zostanie szkolenie dla członków stowarzyszenia oraz rzeczników diecezjalnych.

Prezes Akcji Katolickiej w Polsce mówiąc o zaangażowaniu członków stowarzyszenia w pracę apostolską powiedziała min.: „Rozpoczynającemu się w pierwszą niedzielę adwentu rokowi liturgicznemu towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Zawarta w nim tematyka ukazuje skutki uczestnictwa wiernych w Eucharystii i kieruje nasze działania apostolskie ku konkretnym wyborom i postawom. Zgłębiając nauczanie Prymasa Tysiąclecia dotyczące Eucharystii, Akcja Katolicka chce uczynić mottem działań słowa błogosławionego Prymasa: „Nie ma prawdy bez odwagi wyznawania jej przed ludźmi”. To właśnie te słowa przenikać będą całą rzeczywistość naszej pracy apostolskiej, nasze zaangażowanie w Kościele i w świecie”. Na zakończenie obrad Rada KIAK jednogłośnie przyjęła komunikat, który został rozesłany do mediów.

 

Renata Olczyk, wiceprezes DIAK