Wspieramy obronę pomnika ks. Piotra Skargi w Krakowie PDF Drukuj Email
środa, 05 stycznia 2022 01:42

 

Jak informują Organizatorzy Protestu, włodarze Krakowa pod pozorem rewitalizacji placu Marii Magdaleny w Krakowie, dążą do wyeliminowania z przestrzeni publicznej w ramach planu zagospodarowania przestrzennego pomnika księdza Piotra Skargi, który znajduje się naprzeciw jezuickiej świątyni Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Odsłonięty 12 maja 2001 r. pomnik sługi bożego, czołowego przedstawiciela kontrreformacji oraz nadwornego kaznodziei Zygmunta III, stanowi nadal dla wielu lewicujących środowisk przysłowiową "sól w oku". Dlatego wśród swoich postulatów postulują posadzenie w miejscu pomnika drzewo.
Warto przypomnieć w tym miejscu, że 18 czerwca 2003 r., w kwestii pomnika ks. Piotra Skargi, Sąd Apelacyjny w Krakowie w swym orzeczeniu stwierdził, że umieszczenie pomnika wpisuje się w "standardowe wykorzystanie placu i od wieków jest zgodne z przyjętymi zwyczajami".
Dziwnym trafem samorządy innych miast, w kwestiach zagospodarowania przestrzennego miasta potrafią uszanować obecność w przestrzeni architektonicznej obiektów o tematyce sakralnej, a Kraków nie.
W opinii prof. UJ dr. hab. Zenona Piecha, "rezygnacja z tego pomnika lub jego przesunięcie w inne miejsce oznaczałyby odwrócenie się władz miejskich od staropolskiej kultury i tradycji, których Kraków powinien być strażnikiem". Profesor Piech wyraził również nadzieję na to, że mimo wszystko do tego nie dojdzie, "a pomnik księdza Piotra Skargi będzie stał niezmiennie w tym miejscu, przypominając Jego wielkie zasługi dla Krakowa, dla Polski i dla naszej kultury".
W opinii prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej dr. Artura Dąbrowskiego, widać aż nadto, że "władze Krakowa wpisują się w neomarksistowski trend stosujący względem wszystkiego co chrześcijańskie zasadę "damnatio memoriae". Dodaje przy tym: "Czy po usunięciu z pamięci pomnika będącego świadectwem istnienia ks. Piotra Skargi przyjdzie kolej na "damnatio memoria" jego dzieł?"
"Zachęcam członków Akcji Katolickiej do stanięcia w obronie pomnika sługi bożego, ks. Piotra Skargi i podpisania petycji do Szanownego Pana Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa", stwierdził dr Artur Dąbrowski. Dodał przy tym, że "Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej wspiera całym sercem inicjatywę SKARGA ZOSTAJE. Dlatego proszę Was wyrażenie sprzeciwu wobec wyeliminowania z przestrzeni publicznej tak ważnej nie tylko dla mieszkańców Krakowa postaci. Wejdź na skargazostaje.pl i sygnuj inicjatywę swoim podpisem.
Admin/Krzysztof/AK
Link do podpisania petycji znajduje się poniżej: